tisdag 20 mars 2012

Idag blev jag bedömd på min VFU. Det vill säga, en lärarutbildare från Göteborgs Universitet kom för att granska mig som student inom den verksamhetsförlagda utbildningen. Syftet med dessa VFU-besök är att bedöma studentens lämplighet att bli lärare. Kort och gott.


Jag minns då jag själv gick i skolan och lärarkandidaten fick besök av någon mystisk person från universitetet, som satte sig längst bak i klassrummet med papper och penna, granskandes den stackars nervösa lärarkandidaten.


Den nervösa lärarkandidaten var idag JAG. Men... det gick bara fint. Genomförandet av lektionen följdes av ett kvartssamtal med min VFU-ledare och jag är mycket nöjd efter utbildningens längsta session av feedback. Äntligen!

Eftersom elevgrupperna har ett begränsat antal lektioner där de ska hinna med ett antal förutbestämda uppgifter, fick jag hålla i en lektion om maskaroner. Jag ville visa bilder i en klassisk powerpoint, men eftersom jag inte kan göra powerpoints i min kära Mac fick jag tänka om. Jag valde därför att skapa en egen maskaron-blogg som jag kunde visa i projektor i klassrummet. Denna blogg kommer jag även fylla med exempel och foton på elevarbeten. En filmsnutt fick avrunda min genomgång och kicka igång elevernas arbete.

Lektionsupplägg

Under denna VFU-period har jag planerat och genomfört min första riktiga lektion. Jag hade tidigare hållit i en del genomgångar och hjälpt elever med deras lektionsuppgifter, men detta var alltså första lektionen där jag fick disponera två timmar precis hur jag ville. Kul!

Vår VFU-uppgift bestod i att planera och genomföra en lektion utefter befintliga kursplaner, i mitt fall enligt GY11 ( gymnasiereform 2011 ) eftersom jag praktiserar på gymnasiet. Förutom lektionsplaneringen skulle vi även utforma en bedömningsmatris, alltså en slags mall för att underlätta betygssättning. Denna mall skulle vi även tillämpa under vår lektion, för att prova på att bedöma elevernas arbeten och processer.

Här kommer min lektionsupplägg: 


Lektionsplanering
Uppgift: Att förmedla budskap genom form/skulptur.

Inledning: Genomgång av uppgiften. Syfte. Föra fram/kommunicera ett budskap. Hur kan man använda form för att förmedla budskap?
  • Symbolik
  • Former
  • Struktur, yta, mjukt/hårt
  • Kroppsspåk, hållningar, ansiktsutryck, gester
  • Dynamik, Komposition, Helhet
Syfte: Behöver inte bli ”snyggt”. Fokusera på att förmedla budskapet till klassen.

Steg 1: Forma gruppen om ca 3 och 3. I Gruppen: Fundera ut ett budskap i gruppen som ni vill kommunicera. Alternativt, bli tilldelade ett budskap från läraren.

Fundera: Hur kommunicera detta budskap till klassen? Om det känns svårt. Välj istället en känsla eller ett ord att kommunicera.

Genomförande: Börja med att diskutera i gruppen. Associera. Kom överens om former, formspråk. 

Vad, hur, varför?

Steg 2: Börja skulptera. Dela gärna upp de olika komponenterna i er skulptur så alla gör något praktiskt. Fördela arbetet men håll samtidigt en ständig dialog mellan varann så att gruppen är överens om helheten.

Steg 3: Presentation. Ställ ut ert ”budskap”. Klasskompisarna får gissa. Diskutera det egna och varandras arbete. Går budskapet fram? Varför? Vad var bra? Vad kunde göras annorlunda?

Mål och syfte med innehållet:  

Kopplat till målen för centralt innehåll i Bild och Form i Gymnasiet GY11.

  • Öva på att arbeta i grupp i ett område eleverna oftast jobbar individuellt.
  • Arbeta efter ett förbestämt syfte.
  • Jobba med både två-och tredimensionella bilder.
  • Arbeta med grundläggande kommunikationsteorier. Hur uppbyggnad kommunicerar med betraktaren. Arbeta med bildspråkliga budskap med tydliga intentioner.
  • Analys av eget och andras arbete.










Bloggintresserade